Kombi Çeşitleri Nelerdir ?

Kombi Çeşitleri

 

Kombi çeşitleri baca sistemine göre üç gruba ayrılır bunlar Bacalı kombiler , Hermetik kombiler ve Yoğuşmalı kombiler. Kombiler birde içlerinde çift eşanjörlü ve tek eşanjölü diye de ayrılabilirler.

 

Bacalı kombi ;

Bacalı kombi yanmanın oluşa bilmesi için gereken oksijeni bulunduğu ortamdan alan ve bacası bina bacasına bağlanan cihazlardır. Günümüzde satışı nerdeyse durdu denecek kadar azdır. Ortamdaki oksijeni emdiği için aynı zaman da hermetik cihazlara göre daha az güvenlik tedbiri olduğundan bacalı kombiler satışı oldukça azdır. Bir de yeni çıkan yasalar doğrultusunda bina bacası kurallara uymaması durumunda İğdaş bacalı cihazların kullanımına izin vermemektedir.

 

 

Hermetik Kombi ;

Hermetik cihazlar yanma için gereken oksijeni baca sistemindeki fan yardımıyla dış ortamdan alarak yanmayı oluşturan cihazlardır. Vaillant hermetik kombiler bacalı cihazlar gibi bacası apartman bacasına değil en yakın dış hava ortamına çıkacak şekilde monte edilir. Ortamdaki oksijeni emmediği ve baca problemi yaşanmadığı için kombi çeşitleri arasında en çok tutulanıdır.

 

 

 

 

Yoğuşmalı Kombi ;

yoğuşmalı

Bu kombiler bacadan çıkan atık gazdaki sıcaklıktan da faydalanarak % 7 ye kadar yakıt tasarrufu sağlayan cihazlardır. Fakat bu sistemin kullanıla bilmesi için evinizdeki peteklerin diğer cihazlara göre yaklaşık iki katı kadar olması gerekmekte ve sahip olma maliyetinide diğer cihazlara oranla çok yüksek olması satışının düşük olmasını sağlamaktadır.

 

Çift Eşanjörlü Kombiler ;

 

Kombinin içinde bir devre daha kurularak ek bir plaka eşanjör ( ikinci eşanjör ) kullanılarak yapılmış cihazlardır. Çift eşanjörlü cihazlar tek eşanjörlülere oranla sıcaklık ayarı daha net ayarlana bilir. Şebeke suyunun direk alevle buluşturmayan suyu suyla ısıtarak ( ısı tranferi ) ana eşanjör de kireç oluşmasını da engel olmuş olur. Tek eşanjörlü cihazlardan farklı olarak  üç yollu vana denilen ek bir parça daha vardır.  Üç yollu vana sistemdeki suyu kalorifer ve sıcak su konumunu ayırmak için kullanılır. Çift eşanjörlü cihazlar  tek aşanjörlülere göre biraz daha pahalı olmasına rağmen daha çok satılan cihazlardır.

 

Tek Eşanjörlü Cihazlar ;

Şebeke den gelen suyu direk ana eşanjör de ısıtarak kullanma suyu sağlayan cihazlardır. Çift eşanjörlü cihazlara göre satışı düşüktür Vaillant tek eşanjörlü cihaz üretmemektedir.

 

 

Vaillant bacalı kombi – Vaillant yoğuşmalı kombi – Vaillant Hermetik kombi – Vaillant Çift Eşanjörlü Kombi – Vaillant tek eşanjörlü kombi