Atmotec F25 Arızası

Vaillant Atmotec serili bacalı kombi kullanımında karşınıza çıkan F25 arıza kodu hakkında sizi bilinçlendirmek adına oluşturduğumuz makalemizde hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlere hata kodu neden yaşanır, bu durumda neler yapılması gerekir ve arıza durumu nasıl çözümlenir konusundaki bilgileri sunacağız. Bu yüzden önerimiz bilinçlenmek amacı ile makalemizi incelemenizdir. Atmotec F25 Arızası konusunun detayları aşağıda sunulmuştur.

Atmotec F25 Arızası

Aşırı ısı limit termostat problemidir. Bu arıza durumunda direk servis çağırmak yerine aşağıda sunulan bilgileri inceleyerek uygulamaları yapmalısınız. Kombi kış konumunda ise kombi altında bulunan tesisat vanalarına bakın ve açık olduğundan emin olun. Tesisat vanaları kapalı durumda ise mutlaka açık konuma alınmalıdır. Aksi taktirde cihaz peteklere sıcaklığı gönderemez ve suyu içinde ısıttığı için aşırı ısı limit termostatı devreye girerek cihazı korumaya alır. Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Vanaları kontrol edin kapalı ise açık konuma doğru çevirin. Kombi kış konumunda ise en az 3 kalorifer vanası açık bırakın. Kalorifer vanaları eğer kapalı ise ya da 2 tanesi açık durumda ise bu durumda yine aynı sorun yaşanabilir. Kalorifer vanalarını kontrol etmeli vanalar kapalı ise mutlaka açmalısınız. Kombiye reset atabilirsiniz. Vaillant Atmotec model kombi panelinde bulunan alev üzerine x işaretli düğmeye basılı tutarak reset uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra arıza düzelmezse işlemi maksimum 3 kez yapabilirsiniz. Servis öncesi arıza durumunda yapılması gereken uygulamaları bu şekilde sıralayabiliriz. Bu uygulamaları yapın. Uygulamalardan sonra yalnız sorun düzelmiyorsa yani sonuç değişmiyorsa mutlaka uzman desteği alın.

Atmotec F25 Arızasının Sebepleri Nelerdir?

Vaillant Atmotec model bacalı kombilerde bu sorun yaşandı ise birçok sebep söz konusu olabilir. Karşımıza çıkan muhtemel sebepleri sizler için kısaca sıralayabiliriz. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması durumunda, Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması durumunda, Pompanın sıkışması durumunda, Kalorifer filtresinde tıkanma olması durumunda, Kalorifer tesisatının tıkalı olması durumunda bu sorun yaşanabilir. Atmotec F25 Arızasının temel sebeplerini bu şekilde sıralayabiliriz. Bu gibi durumlarda net tespit ve onarım adına mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle bir müdahalede bulunmamalısınız.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir