Başarılı Olmanın Sırları

Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

* Konuşma sırasında elleri kullanmak şart;

Siz bir iş görüşmesine gittiyseniz mutlaka ellerinizi kontrollü bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Çünkü ellerinizi sabit olarak bırakırsanız bu sizin utangaç ve çekingen olduğunuz anlamına gelmekte olduğu gibi depresif olduğunuzun da bir göstergesidir.

* Elleriniz cebiniz de olmasın;

Sosyal hayatınız da elleriniz istediğiniz kadar cebiniz de dolaşabilirsiniz. Fakat bir iş görüşmesin de iken ceplerde duran eller, karşınızdaki kişiye negatif elektrik yayacaktır.

* Omuzlar rahat olsun;

Yapılan araştırma çalışmaları sonucun da sinirli ve agresif insanların omuzlarını yukarıya doğru çekmiş oldukları saptanmıştır. Bunun farkında olun ve omuzlarınızı elinizden geldiğince rahat bırakın.

* Göz kontağına dikkat edin;

Göz kontağı karşında ki insana verdiğiniz ehemmiyeti göstermektedir. Ne kadar kişi ile görüşme yapacağınızın önemi yoktur. Siz karşınızdaki kişilerle göz kontağı kurmaya dikkat ediniz.

* El sıkışmak;

İlk yapılan görüşme de el sıkışmak oldukça önemlidir. Sıkıca sıktığınız bir el size artı bir puan kazandıracaktır.

başarılı olmak için ne yapmalı, iş görüşmesinde başarılı olmanın sırları nelerdir

* Kollar açık olmalıdır;

İnsanlar kendilerini güvensiz ve kötü hissettikleri yerde kollarını birleştirip durmaktadır. Bu hareketle de siz karşınızdaki insana savunma halinde olduğunuzu gösterirsiniz. Buda önemli bir görüşme esnasında yapmayacağınız hareketlerin başında olmalıdır.

* Bacaklar sabit olmalıdır;

Sürekli hareket eden bacaklar, sinirli ve gergin olduğunuzu gösterir. Bu nedenle de konuşmas esnasında bacaklarınızın ne yaptığına dikkat edin.

* Kulak misafiri olmamaya dikkat;

Görüşme sırasındayken, ani bir şekilde odaya biri gelip, görüşme yaptığınız kişiye bir şeyler sorarken gözlerinizi dikip onları izlemeyiniz. Gözlerinizi mümkün olduğunca başka bir tarafa çevirmeye çalışınız.

* Dikkatli bir dinleyici olunuz;

Yine bir görüşme esnasında sadece beden dilinizle değil beyniniz ile orada olduğunuzu gösteriniz. Sürekli göz kontağı ve baş sallama hareketi karşınız da olan kişiyi dinlediğiniz gösterir.

* Ses tonuna dikkat;

Ses tonunuz en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Tek düze bir ses tonunun karşınız da bulunan kişiyi sıkacağı gibi yüksek bir ses tonu da sizin için zarar olacaktır. Aynı zamanda yükses ses heyecanlı olduğunuzu göstereceği için bu size olumsuz geri dönecektir.

Vaillant Servisi tarafından hazırlanan bu sayfamızdaki bilgiler sizlere başarılı olma konusunda yardımcı olacaktır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir