Vaillant Ntc (sensör)

Vaillant Ntc (sensör)

Ntc nedir ?

Ntc diğer adıyla sensör bir tür ısı duyargası dır.

Ntc (sensör) ne işe yarar ?

Kombi sıcak su ve kalorifer devrelerinin üstünde çeşitli yerlere bağlanarak sıcak suyun veya kalorifer suyunun gidiş ve dönüşündeki net sıcaklığı elektronik karta bildirir. Buradan aldığı bilgilerle elektronik kart ne kadar çalışacağına karar verir.

Kaç tip Ntc vardır ?

Vaillant kombilerde yüzey tipi ve daldırma Ntc dediğimiz 2 tip Ntc kullanılmıştır.

Vaillant Ntc (sensör) bozulduğunu nasıl anlarız ?

Ntc sensör bozulduğu zaman Vaillant kombilerdeki hata kodları veya arıza ışıkları ile Ntc arızasını bildirmektedir. Bazen de bunu sizler algılayamazsınız ve servis müdahalesi gerekebilir. Her zaman için hata kodları Vaillant kombide ntc sorunu anlamına gelmez. Vaillant kombinin modeline göre arıza kodu yer alır ya da arıza lambası yanarak bu sorunu yaşadığınızı Vaillant kombi sizlere aktarmak ister. Cihazın modeline göre arıza lambası yandığında ya da hata kodu verdiğinde kullanım kılavuzundan hata kodu açıklamasına bakabilirsiniz. Bazen de hiçbir hata kodu olmadan ntc sensör sorunu yaşanılabilir. Bu durumda da arızanın hem tespit edilmesi hem de gereken müdahalenin yapılması adına Vaillant Servisi ile görüşerek yardım talep etmeniz gerekir. Vaillant kombilerde hem kalorifer hem de sıcak su için ntc bulunmaktadır. 

Bu bakımdan da her zaman olmasa da sıcak su sorunu yaşadığınız çoğu zamanda sıcak su ntc si arızalı olabilmektedir. Kaloriferlerde ısı olmadığı zaman da kalorifer ntc si arızalı olabilir. Tabi bu sorunların yaşanıldığı her durumda ntc sorunu vardır diyemeyiz. Bu duruma servis müdahale ederse hem daha sağlıklı bilgiler alabilir hem de kesin sonuç elde edebilirsiniz. Vaillant Ntc (sensör) sorunu yaşanıldığı zaman Vaillant Servisi telefonunu arayabilirsiniz. Uzman ekibimiz ile müdahale ettiğimiz tüm ntc ler 1 yıl kadar garantimiz altındadır. Ayrıca belirtmek isteriz ki ntc lerin tamiri olmaz arıza durumunda direk değişimi gerekmektedir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir