Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Vaillant kombi kullanıcılarına özel hazırlanan bu makalemizde herkes tarafından bilinen ancak nasıl uygulanacağı bilinmeyen reglaj ayarı konusundaki bilgileri sunacağız. Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır sorusunun yanıtını net ve açıklamalı şekilde bulabileceğiniz makalemizi incelediğinizde belki işlemi servis yardımı olmadan sizler de yapabileceksiniz. Sizi daha fazla bekletmeden bilgileri sunmaya başlayalım.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarının ne olduğunu bilmeyen tüketicilerimizi öncelikle bilgilendirmek isteriz. Reglaj ayarı kalorifer tesisatına yapılmakta olan bir ayardır. Kombinize uzak kalan petek ya da birkaç petek daha az ısınıyor ise en etkili yöntemlerden biridir. Reglaj ayarı petek vanalarından yapılır.  Petek vanası yoksa eğer bağlantı bölümündeki alyan anahtarlı debi vidasından yapılabilir. Ayarın tüm kalorifer tesisatına yapılması önerilir. Reglaj ayarı nasıl yapılır konusuna değinecek olursak eğer; Öncelikle dairede yer alan tüm peteklerin sıralaması çıkarılır. Reglaj ayarı peteklerin altındaki vanalardan yapılır. Üst vanalar daha çok kullanıldığı için genelde daha az kullanılan vanalardan yapılması önerilir. İşlem kombiye en yakın petekten başlatılır en son peteğe kadar uygulanır. En başta kombiye en yakın peteğin vanası tamamen kapatılır ve 1 tur açılır.

Sonraki gelen petek vanası tamamen kapatılır 2 tur açılır. Son peteğe gelene kadar bu şekilde birer tur artırılır. Son peteğe gelindiğinde reglaj ayarı yapılmış olur ve işlem sonlandırılır. Uygulama sonrasında en uzakta kalan petek kombiye en yakın petek kadar iyi şekilde ısınmış olur. Vaillant kombi kullanımında en uzakta kalan peteğin ısınmamasından ya da az ısınmasından şikayetçi iseniz bu uygulamayı yapmanızı veya yaptırmanızı öneriyoruz. Konutunuzda peteklerinize takılı termostatik vana varsa eğer reglaj ayarına gerek yoktur. Çünkü termostatik vana sayesinde zaten en peteklerinizin ısısını belirlersiniz ve odanızı beklentinize göre ısıtırsınız. Termostatik vana kullanmıyorsanız eğer uygulamayı yapabilir ya da yaptırabilirsiniz. Reglaj ayarı ayrıca pompa yetersiz kaldığında ya da kalorifer tesisatı doğru şekilde yapılmamış ise bundan kaynaklı doğan peteklerin çalışmaması ya da yeterli şekilde çalışmaması gibi problemlerde de işe yaramaktadır.

Reglaj ayarı konusunda sizi bilgilendirmiş olduk. Dilerseniz işlemi en uzakta kalan peteğiniz ısınmadığında uygulayarak peteğinizden beklediğiniz verimi elde edebilirsiniz. İşlem konusunda sorularınız var ise bizi çekinmeden arayın, sorularınıza yanıt vermeye hazırız.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir