Sıcak Su Neden Geç Gelir?

Vaillant kombi kullanıcılarından şu sıralar sıkça duyduğumuz bir duruma açıklık getirmek amacı ile bu makalemizi oluşturmaya karar verdik. Makalemizde sizlere Sıcak Su Neden Geç Gelir sorusunun yanıtını açıklamalı bir şekilde sunacağız. Musluğu açtığınızda uzun süre beklemenize karşın sıcak su gelmiyor ve uzun süre sonunda sıcak su geliyor ise bu durumun sebepleri aşağıdaki yazımızda sıralanmıştır. Bilgi amaçlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Sıcak Su Neden Geç Gelir?

Vaillant kombiler başta olmak üzere çeşidi ya da marka modeli ne olursa olsun hiçbir kombi sıcak su musluğu açıldığı an sıcak su veremez. Kombiler konutlarda sıcak su elde etmek ve ısınmak için tesisat ve borularla bağlantılıdır. Vaillant kombi önce suyu borulardan geçirir. Bu süre zarfında sıcak su musluğu ile kombi arasındaki mesafe ne kadar yakın olursa su o kadar kısa sürede ısınır, mesafe ne kadar uzak olursa su o kadar uzun sürede ısınır diyebiliriz. Kısacası hiçbir Vaillant kombi kullanıcısı musluğu açar açmaz sıcak su gelecek diye beklememelidir. Sıcak suyun neden geç gelebileceği konusunda şu bilgileri sunabiliriz: Az önce de belirttiğimiz gibi musluk ile kombi arasındaki mesafe uzun ise bu sebeple su daha geç ısınır.

Musluğun kombiye yakın olması durumunda su en kısa sürede ısınır. Musluk ile kombi arasındaki mesafe uzun ise yapabilecek bir işlem bulunmaz. Kombi parçalarında sorun olması sebebi ile sıcak su olması gerekenden daha uzun sürede geliyor olabilir. Bu parçalar ise; tribün, sensör, akış şalteri, üç yollu vana gibi parçalardır. Parçalardan birinde sorun olabilir. Yalnız üç yollu vanada sorun olduğunda kombi sıcak su musluğuna sıcak suyu hem geç verebilir hem de suyu tam olarak ısıtmayabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Bazen de batarya sebebi ile musluk açıldığında uzun süre sıcak su akmayabilir. Bu durum özellikle de mix adı verilen sağa sola döndürmeli bataryalarda çok sık rastlanabilmektedir. Mix bataryalar daha kolay arızalanabilir. Arızalandığı zaman soğuk suyu sıcak suya karıştırabilir. Bu durumda farklı bir batarya takarak sıcak suyu yeniden deneyebilirsiniz. Sorun düzeldi ise problemin sebebi batarya denilebilir.

Bu gibi durumlar sebebi ile sıcak su musluğu açıldığında uzun süre sıcak su akmayabilir. Hangi durumun söz konusu olduğunu ancak uzman servis ekibi tespit edebilir. Bu yüzden önerimiz bu gibi durumlarda önce bataryayı değiştirmeniz, sorunda düzelme olmaz ise uzman yardımı almanızdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir