Tatile Gidince Kombi Kapatılmalı mı?

Vaillant kombi kullanan tüketici uzun süre evde olmayacağı zaman yani tatile gideceği zaman en çok kombi kapalı mı yoksa açık mı kalmalı sorusunun yanıtını merak eder. Vaillant kombiyi kapatmak kadar açık bırakmanın da dezavantajları bulunmaktadır. Tatile Gidince Kombi Kapatılmalı mı sorusunun yanıtını şu sıralar daha sık duyduğumuz için sizi bu konuda bilinçlendirmeye karar vererek bu makalemizi oluşturduk. Yazımızı incelediğiniz zaman sorularınızın yanıtını bulabileceksiniz.

Tatile Gidince Kombi Kapatılmalı mı?

Vaillant kombilerin kendini koruma özelliğinin devreye girmesi ve bu nedenle de oluşabilecek arızalara karşı kendini koruması için açık kalması gerekir. Yalnız uzun süre evde olunmayacaksa eğer kombinin kapalı kalmasının da dezavantajları bulunmaktadır. Özellikle de yeni sistem kombilerde donmaya karşı koruma ve pompa blokaj koruma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kombilerde meydana gelebilecek arızalara karşı cihaz koruma altındadır diyebiliriz. Vaillant kombi uzun süre kapalı kaldığında kesin arızalanır diyemeyiz.

Yalnız uzun süre kapalı kalan kombilerde en çok karşılaştığımız sorun da pompanın sıkışması ya da cihaz açık balkonda ise ve mevsim kış ise kombinin donmasıdır. Kış dönemlerinde özellikle tatile gideceğiniz zaman ya da uzun süre evde olmayacağınız zaman kombinin gaz vanasının donmaya karşı koruma özelliğinin devreye girmesi açısından açık kalması gerekmektedir. Donmaya karşı bir tehlike olmayacak durumlarda cihazı doğalgaz vanasından kapatabilirsiniz. Bu durum sakıncalı değildir. Tatile giderken ya da evde olmayacağınız dönemlerde kombiyi kapatmanız sonrasında evinize döndüğünüzde ve yeniden kombiyi çalıştırmak istediğinizde muhtemelen çalışmayacaktır ve arızaya geçecektir. Bu şekilde arıza oluşmasının temel sebebi: doğalgaz saati ile kombi arasında kalan doğalgaz borularının içindeki gazın kullanılmama sebebi ile özelliğini yitirmesidir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız eğer kombinize reset atmalısınız. Vaillant kombi panelinde bulunan alev üzerine x işareti olan düğmeye birkaç saniye basılı tutarsanız cihaz resetlenir. Bu uygulamayı arıza devam ettiği sürece 3 kez tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise parçalarda sorun olabilir. Bu durumda mutlaka servisi aramalı, cihaza müdahale etmemelisiniz.

Tatile Gidince Kombi Kapatılmalı mı? Sorusunun yanıtını merak eden Vaillant kombi kullanıcılarına bu bilgileri sunarak bilinçlenmelerine yardımcı olduk. Vaillant kombinin bizlere göre açık kalması gerekir. Ancak diğer olasılıklar göz önünde bulundurulursa eğer kapatmak daha sağlıklıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir