Vaillant Kombi Ateşleme Yapmıyor

Vaillant kombilerin modeli ya da çeşidi ne olursa olsun en sık karşılaşılan sorunlardan biri ateşlemedir. Cihaz bir sebeple ateşleme yapmaz ve bu sebepler her bir kullanıcı tarafından merak edilir. Kullanıcılarımıza yardımcı olabilecek bilgileri aktarmak adına oluşturduğumuz bu makalemizde Vaillant Kombi Ateşleme Yapmıyor ise sebepleri neler olabilir veya servis öncesi hangi uygulamalar yapılabilir konusuna değineceğiz. Bilgi amacı ile yazımızı mutlaka okumalısınız.

Vaillant Kombi Ateşleme Yapmıyor

Vaillant kombilerin genel modellerinde ateşleme sorunu yaşanıyor ise ekranda ya F28 hata kodu yer alır ya da kırmızı arıza ledi yanıp söner. Bu gibi durumlarda cihaz ateşleme yapmaz. Ateşlemeye yapmayan bir Vaillant kombi ise ne sıcak su verir ne de petekleri ısıtır.  Gaz giriş kontrolü: Yani dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gaz girişleri dediğimiz gaz vanalarıdır. Eğer Vaillant kombi dışında ocağınız da doğalgazla çalışmakta ise ocağınızı çalıştırmayı denemeli ve bu sayede konut içinde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ocağınız çalışmıyorsa gaz kesintisi olabilir ya da kapı dışındaki vanalar kapalı olabilir.

Bu kontrollerden sonra bir de Vaillant kombi yanında bulunan gaz vanasına bakın. Vana kapalı ise mutlaka açın.  Vaillant kombiye reset atın: Ateşleme arızasında ya led yanar ya da ekranda belirtilen hata kodu yer alır. Bu durumda birkaç reset uygulaması yapabilirsiniz. Vaillant markalı kombilerin genel modellerinde reset düğmesi: alev üzerine x işareti olan düğmedir. Yaklaşık 3 saniye kadar düğmeye basılı tutarsanız eğer cihaz kendiliğinden kapanır ve açılır. Bu ilk resetleme işlemidir. Arıza tekrarında işlemi toplamda 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Yapılan bu uygulamalardan sonra baktınız ki Vaillant kombi yine ateşleme yapmıyor ve çalışmıyorsa bu durumda başka bir müdahalede bulunmayın. Vaillant kombi eğer ateşleme yapmıyor ise servis öncesi yapılması gerekenleri zaten uygulamış olursunuz. Yapacağınız farklı müdahaleler ise yaşanan sorunun düzeltilmesine yani çözümlenmesine değil aksine farklı sorunları beraberinde getirerek can ve mal güvenliğinizin tehlikeye atılmasına neden olur.

Vaillant kombi ateşleme yapmıyor ise arızanın net teşhis edilmesi açısından yerinde görülmesi gerekir. Yine de bilinçlenmeniz açısından arıza ihtimali bulunan parçalar konusundaki bilgileri sizler için sunalım. Elektronik kart, İyonizasyon elektrodu, Ateşleme elektrotları, Gaz grubu arızalı olabilir. Teşhis ve arıza çözümü için mutlaka uzman Vaillant Servisi desteği alın.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir