Vaillant Kombide Kırmızı Işık Hatası

Vaillant kombilerin her model ürününde kullanıcılar farklı sorunlar yaşayabilmektedir. Sorunlar karşısında yapılacakları bilmek hem servis öncesi hem de servis sonrası önemlidir. Sunacağımız bilgileri incelediğinizde Vaillant Kombide Kırmızı Işık Arızası hakkındaki net bilgilere ulaşabileceksiniz. İşte konu hakkında merak ettiğiniz sorularınız ve bu soruların yanıtları…

Vaillant Kombide Kırmızı Işık Uyarısı Nedir?

Bu arıza durumu alev oluşmadığı anlamına gelmektedir. Alev neden oluşmaz? İse kırmızı ışık uyarısı vermesinin sebebi de aynı sayılmaktadır.

vaillant-kombi-kirmizi-isik-hatasi

Vaillant Kombide Kırmızı Işık Arızası nın Sebepleri Nelerdir?

Bu sorun kapsamlı olduğundan birden fazla etmene bağlı yaşanabilmektedir. Bu etmenler aşağıda sıralıdır.

İyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise iyon çubuğu temizlenir ya da değişimi gerekiyor ise değiştirilerek sorun çözümlenebilir.

Daireye ya da Vaillant kombiye gaz gelmiyor olabilir. Gaz vanaları kapalı durumda ise açık duruma getirilmelidir. Sonrasında cihaz resetlenmelidir. Düzelme olur ise cihaz kullanıma devam edilebilir.

Gaz valfi arızalı olabilir. Gaz valfi Vaillant kombide gaz grubu ve gaz armatörü olarak da adlandırabileceğimiz bir parçadır. Bu parçanın görevi; tesisattan almış olduğu gazı Vaillant kombi elektronik kartından emir alarak belirli ölçüde gazı brülöre göndermek ve brülörde yanma oluşumuna yardımcı olmaktır. Parçada sorun var ise değiştirilmelidir.

Elektronik kart arızalı olabilir. Bu parça Vaillant kombilerin beynidir. Tüm parçaların görev yapması açısından komut aldığı bir parçadır. Arıza yaptığı zaman cihaz çalışma yapamaz çünkü parçalar emri alamaz. Bu açıdan da parçada sorun var ise değişimi ya da tamiri gerekebilir.

Baca çekmiyor olabilir. Bacalı kombilerde baca tıkalı ise bu sebeple de kırmızı ışık uyarısı söz konusu olabilir. Baca çekmiyor ise mutlaka temizletilmelidir.

Baca yerinden çıkmış olabilir. Bu durumda cihazda hava akışı sağlanamaz. Ve bu sebeple de alev oluşamadığından kırmızı ışık arızası verebilir. Baca yerine takılır ise sorun düzelebilir.

Vaillant Kombide Kırmızı Işık Uyarısında Kullanıcı Neler Yapmalı?

Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapmanız gereken en önemli uygulama Vaillant kombinin bulunduğu yerdeki gazı kontrol etmektir. Daire içinde gaz olmadığında ya da kombi yanında bulunan gaz vanası kapalı olduğunda bu sorun yaşanılabileceği için gaz vanası kapalı ise açık duruma getirmelisiniz. Daireye gaz geliyor ve Vaillant kombi yanındaki gaz vanası da açık durumda ise yapabileceğiniz başka bir uygulama bulunmaz. Cihaza farklı müdahalelerde bulunmadan Vaillant Servisi desteği almalısınız.

admin Yazar