Vaillant Turbotec Kombiyi Resetleme

Vaillant Turbotec serili kombi kullanıcıları için hazırlamış olduğumuz makalemizde özellikle de arıza durumlarında servis öncesi yapılması gereken en önemli uygulama olan resetleme işlemi konusundaki bilgileri sunacağız. Vaillant Turbotec Kombiyi Resetleme konusunda bilgi almak isterseniz veya işlemin nasıl yapıldığını merak etmekte iseniz bu makalemizi inceleyebilirsiniz. Makalemizde sizlere işlemin detayları hakkındaki tüm bilgileri sunmuş bulunuyoruz.

Vaillant Turbotec Kombiyi Resetleme

Vaillant Turbotec serili kombilerde cihaz arızaya geçtiği zaman ekranda mutlaka bir arıza kodu belirir. Oluşan arıza kodlarının her birinin anlamı ayrıdır. Her bir arıza durumunda reset uygulaması gerekmez. Fakat reset uygulaması gerektiren arıza durumları da yoğunluktadır. İşlemi bilmeyen ya da daha öncesinde uygulamayan kullanıcılarımız var ise sunacağımız bilgileri incelemelidir. Vaillant Turbotec Plus veya Pro model kombilerin panelinde alev üzerine x işareti bulunan bir düğme göreceksiniz. Düğme gri renktedir. Düğmeye yaklaşık 3 saniye kadar basılı tutun. Parmağınızı düğmeden çektiğiniz zaman cihaz kapanacak ve yaklaşık birkaç saniye sonra yeniden açılacaktır. Bu şekilde resetleme işlemi yapılmış olur. Arıza durumlarında Turbotec serili kombiler maksimum 3 defa resetlenmelidir. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse mutlaka uzman yardımı alınmalı ve arıza durumu ne olursa olsun müdahale edilmemelidir.  Vaillant kombi her zaman resetlenmez ve durduk yere resetlenmemelidir. Resetlenmesi gereken durumlar genelde arıza durumlarıdır.

Ekranda arıza kodu olduğunda Vaillant Turbotec kombi resetlenmelidir… Vaillant Turbotec model kombinizin ekranında F ile başlayan arıza kodları olduğunda (F28 veya F29 gibi) resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Yalnız arıza durumu açıklamasında cihazı resetleyin yazıyor ise resetleme işlemi yapmayı deneyin. Tüm arıza durumlarında resetleme işlemi yapılmamalıdır, yapılsa bile zaten sonuç alınamayacaktır. Kimi arıza durumları açıklamasında servis öncesi cihazı resetleyin yazar. Bu gibi durumlar yani arızalar ile karşılaşırsanız eğer mutlaka resetleme işlemi uygulayın. Bunun dışında oluşan su akıntısı, sıcak su sorunu (ekranda hata kodu belirmeden yaşanan sıcak su sorunu), basınçta düşme, yükselme, ses yapma gibi arıza durumlarında reset uygulaması bir işe yaramamaktadır.

Bu gibi arıza durumlarında veya maksimum 3 reset uygulaması sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir